تنظیمات Busy Tone در گیت وی FXO

تنظیمات Busy Tone در گیت وی FXO

برای تنظیمات Busy Tone در گیت وی FXO لازم ببه ذکر است که، اگر در تماس برقرار شده، بعد از قطع کردن تماس از سمت تماس گیرنده، تماس از روی گیت وی قطع نشود و خط را اشغال نگه دارد، به معنی این است که تنظیمات مربوط به Busy Tone گیت‌وی به‌درستی انجام نشده است.

برای این منظور باید در سربرگ FXO LINE در قسمت Dialing گزینه های موجود در قسمت Call Progress Tones با اعداد مرتبط و استاندارد با خطوط ایران یا خطوط تلفن استفاده شده (که نحوه‌ی به دست آوردن اعداد در ادامه شرح داده شده است) تکمیل شود.

* لازم به ذکر است عدد 36، مربوط به On Time 1 و Off Time 1 است که عدد اصلی آنها 360 می‌باشد که باید در این قسمت با این فرمت نوشته شود.

همچنین لازم است در همین سربرگ، گزینه Enable Tone Disconnect را Y قرار دهید.

چگونگی ضبط سیگنال قطع تماس (Disconnect)

زمانی که تماس‌گیرنده ارتباط خود را قطع می‌کند، سیگنال از مرکز مخابراتی برای دستگاه تلفن ارسال می گردد. در سیستم‌های تلفن گویا برای تشخیص قطع آنی کاربر تماس گیرنده، نیاز به تشخیص سیگنال آن می‌باشد که به این سیگنال اصطلاحاً DC گفته می‌شود.

جهت ضبط و تنظیم باید به صورت زیر عمل کرد:

در سیستم تلفنی (مانند الستیکس) امکان رکورد داخلی مورد نظر را فعال نمایید. سپس با خطی دیگر، خط تلفن متصل به گیت وی را شماره‌گیری نمایید. به طوری که تماس به همان داخلی مود نظر هدایت شود و داخلی تماس را پاسخ دهد. سپس تماس‎‌گیرنده، تماس را قطع کند ولی پاسخ‌دهنده داخلی، ارتباط را نگه دارد به طوری که از روی خط بوق اشغال پخش شود. بوق‌های اشغال هم حتما باید رکورد شده باشد و درنهایت تماس را قطع کند.

سپس فایل ذخیره شده را با نرم افزار Cool Edit 2.0 باز کرده و مانند زیر عمل کنید.

درشکل زیر نشانگر ماوس را روی یکی از قسمت‌های سبز رنگ کلیک کنید تا نوار نقطه چین زرد رنگ عمودی در صفحه ظاهرشود. در نوار منو گزینه Analyze را انتخاب کرده و روی گزینه Show Frequency Analysis (Alt+Z) کلیک کنید.

در کادر باز شده، عدد نشان داده شده مقدار فرکانس1 (F1) خط شما را نمایش می‌دهد. (400 درنظر گرفته می‌شود)

پس از بدست آوردن مقدار فرکانس مقدار OnTime (مدت زمان ارسال سیگنال) و OffTime (مدت زمان عدم ارسال سیگنال) را بدست می‌آوریم.

از ابتدا تا انتهای یک OnTime (یک قسمت سبز رنگ) را انتخاب کرده که در شکل زیر با رنگ سفید مشخص شده است. مقدار Length فرکانس انتخاب شده را در سمت راست، پایین صفحه مشاهده می‌کنید. (عدد 499 می باشد که بهتر است 500 در نظر گرفته شود).
OnTime1 = 500

قسمت انتخاب شده در شکل زیر که با رنگ سفید مشخص شده است OffTime می‌باشد. در همان قسمتی که مقدار OnTime را مشاهده کردید مقدار OffTime را نیز مشاهده کنید.

Off Time1 = 500

با توجه به اعداد بدست آمده، گزینه های مرتبط به تنظیمات Busy Tone گیت وی که در ابتدای توضیحات اشاره کردیم را به طریق زیر جای‌گذاری می‌کنیم. بقیه اعداد و تنظیمات به حالت پیش‌فرض باقی می‌مانند.
f1 =400 ( f2 باید صفر باشد)
On Time1 =500 که باید در تنظیمات 50 نوشته شود .
Off Time1 =500که باید در تنظیمات 50 نوشته شود .

Dial Tone: ch1-4:f1=400@-11,f2=0@-11,c=0/0
RingbackTone: ch1-4:f1=400@-11,f2=0@-11,c=200/400
Busy Tone: ch1-4:f1=400@-20,f2=0@-11,c=50/50
Recorder Tone: ch1-4:f1=400@-25,f2=0@-11,c=0/0

پیشنهاد می‌شود برای مشاهده‌ی امکانات مرکز تماس راویستک، به صفحه نرم افزار مرکز تماس مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *