پهنای باند مورد نیاز voip

میزان پهنای باند مورد نیاز برای سیستم voip

اگر شما دارای کسب‌وکار هستید، بصرفه‌ترین روش برای برقراری ارتباط در سازمان و یا شرکت شما، استفاده از سیستم تلفن اینترنتی ویپ (voip) است. این روش ارتباطی بر پایه اینترنت بوده و برای استفاده از آن دیگر نیازی به استفاده از خطوط تلفن به‌شکل سنتی نیست. اما برای اینکه بهتر بتوان از سیستم voip استفاده کرد، می‌بایست کیفیت و سرعت آن را افزایش داد. اما افزایش سرعت و کیفیت نیازمند داشتن پهنای باند مناسب است. در این میان شاید این سوال برای شما پیش بیاید که پهنای باند مورد نیاز voip چقدر است؟ ما سعی داریم در این مقاله از راویستک به این سوال پاسخ دهیم.

پهنای باند چیست؟

قبل از اینکه به میزان پهنای باند مورد نیاز voip بپردازیم، بهتر است با معنای پهنای باند آشنا شویم. معنای پهنای باند، ظرفیت اینترنتی درنظر گرفته شده است.  به اندازه تعیین شده یک فرکانس برای منتقل کردن اطلاعات از قبیل صدا، تصاویر و ویدئوها با اینترنت را پهنای باند می‌گویند که واحد آن هرتز یا مگاهرتز مشخص شده است.

برای اینکه خطوط اینترنتی سیستم ویپ در کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید، باید میزان پهنای باند را مورد شناسایی قرار دهید. اما چگونه می‌توان میزان پهنای باند مورد نیاز voip را تشخیص داد؟ این مورد به تعداد تماس‌‌های همزمان شما در شرکتتان بستگی دارد. پهنای باند دارای دو سرعت آپلود و دانلود اطلاعات است. به‌این شکل که اگر تمایل دارید تا کیفیت تماس‌های شما افزایش پیدا کند، می‌بایست سرعت آپلود اطلاعات بالا باشد و چنانچه سرعت آپلود شما کاهش پیدا کند، موجب قطع شدن تماس‌ها خواهد شد.

میزان پهنای باند مورد نیاز voip چقدر است؟

میزان پهنای باند مورد نیاز voip چقدر است

همانطور که می‌دانید یکی از روش‌های بصرفه برای برقراری ارتباط در سازمان‌ها، استفاده از سیستم تلفن اینترنتی ویپ است. بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که برای برقراری ارتباط با این سیستم، به اینترنت نیاز داریم. پهنای باند مورد نیاز voip و سرعت اینترنت باهم رابطه‌ای مستقیم دارند؛ به این معنا که هرچه سرعت اینترنت بالاتر باشد، میزان پهنای باند نیز به مراتب بیشتر می‌شود. پهنای باند می‌تواند اطلاعات را در یک مدت زمان مشخص‌شده‌ای از یک مکان به مکانی دیگر منتقل کند. هرچه این پهنای باند بیشتر باشد، اطلاعات شما با سرعت بیشتری منتقل می‌شود و به همین دلیل است که گاهی دو کلمه پهنا و سرعت را هم‌ردیف هم قرار می‌دهند.

با توجه به‌این موارد، استفاده از اینترنت پهن باند (broadband) یکی از بهترین انواع  اینترنت برای خدمات voip به‌شمار می‌رود؛ زیرا اینطور به‌نظر می‌رسد که شاید تنها اینترنتی است که از کمترین میزان پهنای باند برای خدمات voip استفاده می‌کند. برای اینکه بتوان اطلاعات را بر بستر اینترنت فشرده‌سازی  کرد، نیاز است که از کدک‌ها استفاده شود. این کدک‌ها برای داده‌هایی از جمله متن، فکس و صوت هستند که وظیفه آنها تبدیل آنالوگ به بسته‌های داده دیجیتال است. باتوجه به اینکه استفاده از کدک‌ها در افزایش کیفیت صدا تاثیر زیادی دارند، بهتر است که از آنها به‌شکل مناسبی استفاده شوند.

میزان مصرف پهنای باند مورد نیاز voip در حداقل حالت ممکن، برای برقراری تماس‌های ویدئویی، استفاده از ایمیل و غیره تقزییبا 100 کیلوبایت بر ثانیه درنظر گرفته شده است. البته که هرچه تعداد تماس‌ها افزایش پیدا کند، میزان پهنای باند مورد نیاز voip نیز بیشتر خواهد شد. 

بطور کلی تماس‌هایی که در سیستم ویپ انجام می‌شود، به پهنای باند در حدود 100 kbps یا 0.1 Mbps نیاز دارند. به‌این‌ترتیب اگر سرعت آپلود شما 10 مگابایت بر ثانیه باشد، شبکه شما باید 100 تماس ویپ را مدیریت کند. در این مقاله در مورد تماس‌هایی که بر پایه اینترنت انجام می‌شود، صحبت کردیم که به اصطلاح به آن voip می‌گویند. اگر مایل که در مورد این دسته از تماس‌ها اطلاعات بیشتری بدست آورید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله VOIP چیست را حتما مطالعه کنید. برای اینکه بتوانید تماس باکیفیتی برقرار کنید، به پهنای باند کافی نیاز دارید. در صورت پایین آمدن کیفیت تماس‌ها، می‌بایست با اعمال تغییرات بر روی روتر، الویتتان را بر روی تماس‌های ورودی تنظیم کنید. 

پهنای باند چه محدودیت هایی دارد؟

یکی از بزرگترین مشکلات مربوط به پهنای باند، انسداد آن شناخته می‌شود. این موقعیت زمانی اتفاق می‌افتد که سرعت اینترنت شما کم شده که بطور معمول، این مشکل از ارائه‌دهنده خدمات اینترنت است. البته دلایل دیگری نیز برای این محدودیت‌ها وجود دارد که همانطور که گفتیم شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات در این مشکلات دخیل هستند؛ بر اساس همین عوامل مشتریان به خرید یک سرویس پیشرفته ترغیب می‌شوند.

میزان پهنای باند مورد نیاز voip وابسته به چه عواملی است؟

میزان پهنای باند به موارد مختلف بستگی دارد که شامل سی آر ام، نرم‌افزار تلفن ابری و غیره هستند. شما برای برقراری تماس‌های صوتی به پهنای باند بیشتری در مقایسه با پیام‌های متنی نیاز دارید. به‌همین‌ترتیب میزان این پهنای باند برای برقراری تماس‌های تصویری نیز بیشتر خواهد بود.

پهنای باند اختصاصی یا اشتراکی

پهنای باند به دو صورت اختصاصی و اشتراکی انجام می‌شود. در صورتیکه پهنای باند مورد نیاز voip را به‌صورت اشتراکی خریده باشید، سرعت آپلود و دانلود اطلاعات متفاوت خواهد بود. در شرایط اوج مصرف ممکن است با کاهش سرعت روبرو شوید؛ در نهایت در ارتباطات شما دچار مشکل ایجاد شده و منجر به قطع شدن تماس‌های ویپ شود. اما اگر پهنای باند را به‌شکل اختصاصی خریداری کنید، هرگز دچار مشکلات قطع شدن تماس نخواهید شد و حتی می‌توانید سرعت پهنای باند را براساس نیاز خود تعریف کنید.

چه عواملی بر مصرف پهنای باند تاثیرگذار است؟

چه عواملی بر مصرف پهنای باند تاثیرگذار است

سربار

باتوجه به اینکه تماس‌های صوتی voip با استفاده از اینترنت منتقل می‌شود، داده‌های صوتی مثل دیگر رسانه‌ها در بسته‌های داده بسته‌بندی می‌شوند. بنابراین برای هر بسته، چندین پوشش وجود دارد که به این پوشش‌ها، سربار می‌گویند.

کدک

ویپ، از کدک برای تبدیل سیگنال‌های صوتی به اطلاعات دیجیتال که با استفاده از اینترنت قابل منتقل شدن هستند، استفاده می‌کند. اغلب این کدک‌ها شامل دو دسته می‌شوند: مواردی که کیفیت را به پهنای باند الویت می‌دهند و موارد بالعکس.

اندازه بسته

اندازه بسته‌های جداگانه تا حدی به سربار مرتبط است. هر بسته‌ای از اطلاعات دارای سربار و داده‌های صوتی واقعی هستند، به‌همین دلیل ممکن است اندازه بعضی از بسته‌ها متفاوت باشد. بکارگیری از بسته‌های بزرگتر، میزان مصرف سربار را کاهش می‌دهد؛ اما در مقابل ممکن است مفقود شدن یک بسته، به گم شدن اطلاعات مختلف، منجر شود. در مقابل بسته‌های کوچک‌تر، سربار بیشتری را خواهند داشت؛ اما امکان از دست‌رفتن آنها کمتر است.

چند پهنای باند مورد استفاده در استفاده از خدمات ویپ

چند پهنای باند مورد استفاده در استفاده از خدمات ویپ

اینترنت ADSL

رایج‌ترین نوع اینترنت برای استفاده از سیستم ویپ، بکارگیری ADSL است که با داشتن چند مگابایت سرعت، جزو یکی از بهترین تکنولوژی WAN محسوب می‌شود و تنها مشکل آن عدم جابجایی آن است.

اینترنت ISDN

سرعت ISDN در بالاترین حد ممکن 128 کیلوبایت بر ثانیه است که می‌توان برای سیستم ویپ از آن استفاده کرد، اما نمی‌توان انتظار کیفیت خوب از آن داشت.

اینترنت Dial-Up

از قدیمی‌ترین نوع اینترنت می‌توان به Dial-Up اشاره کرد که به احتمال زیاد از آن استفاده کرده‌اید و می‌دانید که سرعت آن چقدر پایین است. عملا از این نوع اینترنت که سرعتی معادل 50 کیلوبایت بر ثانیه دارد، نمی‌توان برای سیستم ویپ استفاده کرد.

وایرلس

سرعت اینترنت وایرلس شبیه به ADSL است و سرعتی معادل چند مگابایت دارد که مناسب برای استفاده از voip است.

سخن پایانی

سیستم ویپ یکی از راه‌های مقرون بصرفه در سازمان‌ها و شرکت‌ها برای برقراری ارتباط می‌باشد که در آن دیگر خبری از تلفن‌های سنتی نیست. خدمات voip بر مبنای اینترنت است که میزان سرعت و کیفیت ارتباطات را پهنای باند اینترنت تعیین می‌کند. در این مقاله به این مورد اشاره کردیم که پهنای باند چیست و پهنای باند مورد نیاز voip بر چه اساسی تعیین می‌شود.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *