سانترال پاناسونیک

سانترال پاناسونیک (Panasonic) + مزایا و معایب

در حالی که امروز ارتباطات مهم‌ترین نقش را در دنیای پر رقابت کسب‌و‌کار‌ها دارد، توجه به شیوه‌های ارتباطی و روش‌ها و تکنولوژی‌های مرتبط با آن، نقش مهمی را در موفقیت تجاری بازی می‌کند. ارتباط و تماس از طریق تلفن هم به عنوان یکی از شیوه‌های سنتی ارتباطی، همچنان مورد توجه است، ولی با توجه به نیاز‌های جدید و رو به رشد مشتریان و کسب و کار‌ها، پیشرفت‌هایی داشته و دستخوش تغییراتی بوده است. تلفن‌های ساده، سانترال پاناسونیک و سیستم تلفن تحت شبکه همگی تا کنون تلاش در بهبود شرایط داشته و نقشی را در این نوع از ارتباطات داشته‌اند.

سانترال پاناسونیک چیست؟

دستگاه سانترال در تعریف کلی نوعی از تجهیزات مخابراتی است که از طریق اتصال به خطوط تلفن شهری، امکان استفاده از یک یا چند خط را برای کارمندان سازمان فراهم می آورد. در گذشته محدودیت‌های مخابراتی به گونه‌ای بوده اند که برای هر شخص پاسخگو باید تلفن و خط تلفن جداگانه قرار داده می‌شد، و امکان استفاده از خطوط برای کل سازمان وجود نداشت.

با وجود سانترال، برای برقراری تماس‌ها نیاز به خرید چندین خط مختلف نبوده و با اتصال خطوط شهری به سانترال استفاده آنها برای تمام سازمان مهیا شد. برند ژاپنی پاناسونیک چنان مورد استقبال و همگانی شد که نام آن با سانترال تلفنی گره خورد. به گونه‌ای که مرکز‌تماس‌های سنتی به نام سانترال پاناسونیک شناخته شده اند.

یکی از دلایل فراگیری این برند هم در دسترس بودن آن، وجود نمایندگی‌های فنی و تجهیزات با کیفیت ژاپنی آن و پایداری آنها بود. با توجه به شرایط سیاسی ایران نیز این تامین از شرق ممکن‌تر می‌نمود. سانترال مانند یک شبکه خصوصی تلفن است که نقش مخابرات را بازی می‌کند. شرکت‌ها از سانترال برای مدیریت خطوط تلفن داخلی و تماس‌های خود استفاده می‌کنند و ارتباط افراد درون شرکت و به صورت داخلی با یکدیگر نیز از همین طریق فراهم می‌شود.

حالا با این اطلاعات می‌توانیم جلوتر برویم و کمی درمورد مزایا و معایب سانترال پاناسونیک صحبت کنیم.

نقش و کاربرد مرکز تلفن پاناسونیک

سانترال به‌عنوان مغز سیستم تلفنی هرروزه و با رشد تکنولوژی‌های روز در حال پیشرفت است. بهره‌گیری از این فناوری باعث می‌شود تا ارتباطات به سمت رشد کسب وکار‌ها پیش بروند. مرکز تلفن پاناسونیک نیز به عنوان نسلی از این روند، نقش خود را در ارتباطات تجاری بازی کرده است.با استفاده از سانترال می‌توان تماس‌های ورودی را ساماندهی  کرد و از مواردی نظیر کاهش هزینه‌های جانبی، کاهش نیاز به نیروی انسانی ، سهولت بیشتر و اطمینان از پایداری استفاده کرد.

مزایای سانترال پاناسونیک

تعدادی از مزایای سانترال پاناسونیک

اصلی‌ترین کاربرد سانترال پاناسونیک  ساماندهی خطوط تلفن است اما  موارد زیر را نیز هرگز نمی‌توان نادیده گرفت:

1) تعریف داخلی و مکالمات بین داخلی‌ها به صورت رایگان و ساده

در سانترال پاناسونیک امکان تعریف و تخصیص داخلی وجود دارد. به این ترتیب با ایجاد خطوط داخلی ، کاربران از طریق داخلی به یکدیگر متصل می‌شوند. در واقع هر کاربر که نیاز به تلفن دارد، شماره داخلی مختص به خود را دارد، و افراد با گرفتن این شماره داخلی موفق به برقراری تماس می‌شوند.هر کاربر می‌تواند به تعداد مورد نیاز داخلی داشته باشد و تماس‌های داخلی نیز بدون هزینه در سازمان انجام می‌شوند.

2) استفاده از خطوط به صورت مشترک

مرکز تلفن پاناسونیک این توانایی را می‌دهد که از خطوط متفاوت شهری بطور همزمان استفاده شود. در واقع تعداد داخلی‌های تعریف شده بیشتر از تعداد خطوط شهری هستند و زمانی که یک داخلی مشغول باشد، شخص آزاد دیگر می‌تواند پاسخگو باشد و به صورت مشترک از سانترال استفاده کرد. این تعداد بسته به ظرفیت سانترال مشخص و قابل تعریف است. مثلا یک سانترال پاناسونیک کم ظرفیت که به اصطلاح 3 به 8 نامیده می‌شود، قابلیت اتصال سه خط شهری و تعریف هشت داخلی خواهد داشت.

3) منشی تلفنی

یک مزیت دیگر سانترال، منشی تلفنی یا تلفن گویا است. به جای اینکه شخص تماس‌ها را پاسخ داده و به مقاصد مورد‌نظر وصل کند، این کار توسط سانترال انجام می‌شود. در واقع فردی که با شماره شرکت تماس می‌گیرد توسط یک پیام خودکار ضبط شده که قبلا بر اساس سناریوی مشخص نوشته شده است، به بخش‌های مختلف هدایت می‌شود، و با فشردن دکمه به مقصد خود انتقال می‌یابد. در ضمن این امکان بدست می‌آید که در زمان عدم حضور نمایندگان و اپراتور‌ها، مشتریان پیام گذاشته و یا پاسخ سوالات از متداول را به صورت خودکار بشنوند.

4) محدود کردن و نظارت تماس‌ها و خطوط

بخشی از هزینه‌ها و عدم تمرکز کاری مربوط به تماس‌های ضروری برخی بخش‌های سازمان است. با استفاده از سانترال پاناسونیک، می‌توان بر خطوط و داخلی‌ها نظارت و برنامه‌ریزی داشت، و در صورت لزوم محدودیت‌هایی نیز اعمال کرد. به‌عنوان مثال شاید شماره‌گیری خطوط خارج از کشور برای بیشتر بخش‌های شرکت غیر‌لازم باشد، و یا برخی بخش‌ها صرفا نیاز دارند تا تماس‌های داخلی دریافت کنند، و موارد دیگر که هیچ کس بهتر از خود شما به آنها واقف نیست.

5) انتظار پشت خطوط، انتقال تماس، تعریف گروه و…

سانترال در خیلی از موارد  به شما کمک می کند تا با تماس تلفنی راحت‌تر برخورد کنید. گروه‌هایی تعریف کنید که با هم زنگ بخورند، از داخلی‌های دیگر خط خود را پاسخ دهید، تماس را به داخلی دیگر منتقل کنید، و امکانات دیگری که در مدیریت تماس به شما کمک می‌کند.

معایب سانترال پاناسونیک

معایبی از سانترال پاناسونیک

همانطور که گفته شد در ادامه نسل‌های مرکز تلفن، سانترال پاناسونیک پله جذابی بود که سودمندی‌هایی را در اختیار کاربران خود قرار داد. ولی حالا که به کمک تکنولوژی و ورود دیجیتال به زندگی امروز پیش رفته ایم، می‌توانیم در مورد معایب این سیستم نیز به چشمی باز‌تر نگاه کنیم. هر‌چند طی سالیان گذشته پاناسونیک نیز سعی به به‌روز‌رسانی سیستم های تلفنی و ورود به دنیای دیجیتال داشته است، اما هنوز هم بیشترتجهیزات آنالوگ این برند مورد استفاده قرار می گیرد.

1) وابستگی به یک برند

وقتی از سانترال پاناسونیک استفاده می‌کنید درنظر داشته باشید که این تنها برندی است که باید برای اجزای سیستم هم از آن استفاده کنید. این مرکز تلفن امکان استفاده از برند‌های دیگر را جز پاناسشونیک برای گوشی‌های تلفن یا سایر ماژول‌ها نمی‌دهد

2) انجام تنظیمات ساده، فقط با حضور فیزیکی

در مورد سانترال پاناسونیک انجام هرگونه تغییرات جزیی در سیستم تنها با حضور فیزیکی در محل ممکن است. نیاز به حضور کارشناس فنی برای اعمال تغییرات جزیی مانند دایورت تماس یا تغییر سناریوی تلفن گویا چیزی است که نه تنها پویایی سیستم را پایین آورده، بلکه به صرف هزینه و وابستگی منجر می‌شود.

3) مشکلات سیم‌کشی

در گذشته دستگاه‌های تلفن نیاز به سیم‌کشی ثابت داشتند و از این رو محدودیت‌های بسیاری نیز وجود داشت. امروزه با گسترش استفاده شبکه و پیشرفت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، این نیاز مرتفع شده و برای داشتن سیستم تلفنی الزامی به سیم‌کشی وجود ندارد. در مورد مرکز تلفن پاناسونیک همچنان این محدودیت وجود دارد، و سیم‌کشی دستگاه‌های تلفن علاوه بر تهدید منابع مس و آسیب به محیط زیست، هزینه‌های سیم‌کشی، نگهداری، پرت کردن فضا و غیره را نیز به همراه دارد.

4) هزینه بالا

در مورد سانترال‌های پاناسونیک، برای اعمال هر تغییر کوچک و ارتقای سیستم، نیاز به خرید لایسنس جدید به وجود می‌آید که شامل هزینه‌های بالای دلاری خواهد بود. ماهیت این سانترال‌های سنتی امکانات محدود و حداقلی است، با این حال همین تغییرات اندک هزینههای از پیش تعیین نشده‌ای را متوجه شما خواهد کرد. از طرفی، به دلیل مشکلات واردات قانونی تلفن های سانترال پاناسونیک به ایران،  بسیاری از تجهیزات این شرکت با واسطه و با قیمت‌های غیرواقعی وارد و فروخته می‌شوند.

توقف تولید سانترال پاناسونیک

توقف تولید سانترال پاناسونیک

از سال 2019 میلادی که ویروس کووید شروع به شیوع کرد و به مرحله پندمیک رسید، دید سازمانی نیز در کنار بسیاری از موارد دیگر تغییرات بسیاری کرده و دستخوش بازبینی‌هایی شد. به این ترتیب تمایل به استفاده از سیستم‌های تحت شبکه بیش از پیش افزایش کرد و مهاجرت به سرویس‌های مبتنی بر ابر مثل مرکز تلفن ابری با سرعت افزایش یافت.

به این ترتیب بود که سهام شرکت‌هایی مانند Zoom یا Team شتاب صعودی بالایی پیدا کرده و بعضی مشاغل نیز تصمیم به تعدیل یا تعطیلی کامل گرفتند.

در پایان سال 2020 زمانی که شایعه توقف محصولات سیستم‌تلفنی پاناسونیک نیز به شدت قوت یافته بود، رئیس واحد بازرگانیِ ارتباطات تجاری پاناسونیک اعلام کرد که تولید این محصولات به زودی پایان خواهند یافت. قطعا با توجه به فراگیری گسترده سانترال پاناسونیک، توقف ساخت این محصولات به یک باره مقدور نبوده و تمهیداتی نیز جهت پشتیبانی و تامین قطعات آن گرفته شد.

در زیر به دلایلی که برای توقف تولید سانترال پاناسونیک (لیست محصولات متوقف‌شده) آورده شد، به صورت تیتروار اشاره می‌کنیم:

  • کاهش تقاضای خرید و تمایل به استفاده از سرویس‌های ابری
  • عدم تطابق تکنولوژیکی بین منابع موجود، نیاز‌های بازار و روند آینده بازار
  • عقب ماندن از رقابت تحقیق و توسعه بازار
  • کاهش درآمد و منابع مالی
  • تغییر جهت سریع بازار به سمت محصولاتی مانند زوم، با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا

آینده ادامه دارد

نقش ارتباطات در بازار کار همچنان رو به افزایش است و تکنولوژی نیز در خدمت تقویت آن قدم بر‌می‌دارد. ارتباطات تلفنی نیز که زمانی سانترال پاناسونیک هم نقش بزرگی در کیفیت آن داشت، به مسیر خود ادامه می‌دهد تا به هر شکل و فرمی به کسب‌و‌کارها برای بهبود فعالیت آنها کمک کند.

امروزه ویپ با فناوری مرکز تلفن تحت شبکه سعی کرده تمام مشکلات پیش از خود را از میان بردارد و با کمک سرویس‌های ابری تمام نیاز بازار را پوشش دهد. چیزی که اهمیت دارد این است که در زمان درست و با اطلاع کامل از نیاز‌های کسب‌و‌کار خود بهترین انتخاب را برای پیشی گرفتن در بازار پر رقابت امروز انتخاب کنیم، و بتوانیم به بهترین شکل از ارتباطات در راستای توسعه فعالیت خود استفاده کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *