سیستم تلفن VoIP در زمان دورکاری

راهنمای کامل سیستم‌ تلفن ویپ + مزایا و انواع

رشد اخیر ارتباطات بر نحوه تعامل و برقراری ارتباط مشتریان بی‌تأثیر نیست. به همین دلیل کسب‌وکارها در هر حوزه‌ای اگر تمایل دارند که در عرصه رقابت بمانند و مشتریان خود را حفظ کنند و بتوانند همراه با پیشرفت‌های ارتباطی، عملکرد کسب‌وکار خود را ارتقا دهند باید بدانند که سرویس‌های ارتباطی مثل سیستم تلفن VoIP تاثیر مهمی در تعامل بین سازمان و مشتریان دارد. 

بعد از مراجعه حضوری افراد، ارتباطات تلفنی مهم‌ترین عنصر برقراری ارتباط با مشتریان محسوب می‌شود. اما چگونه این نوع ارتباط را به شیوه‌ای جدید تغییر دهید؟ سیستم تلفن تحت شبکه دقیقاً همان چیزی است که نیاز دارید. برای انتخاب بهترین شرکت ارائه‌دهنده خدمات ویپ‌ باید ابتدا نیاز کسب‌وکار خود را بشناسید و بدانید دقیقاً به چه نوع گپ ارتباطی در حوزه کاری خود نیاز دارید. در این مطلب تمام موارد لازم برای انتخاب بهترین سیستم تلفن ویپ را به شما توضیح می‌دهیم.

آشنایی با تکنولوژی VoIP

تعریف واحدی از VoIP چیست کمک می‌کند آشنایی بیش‌تری با این سیستم و مزایای آن داشته باشید. ویپ، تکنولوژی یا روشی برای انتقال صدا روی بستر شبکه بوده که به دو شکل داخلی و اینترنتی امکان‌پذیر است. فشرده‌سازی بسته‌های صدا از طریق بعضی کدک‌ها و پروتکل‌ها از جمله SIP، انتقال صدا در فناوری ویپ را ممکن می‌کند.

ویپ، یک روش برای منتقل‌کردن صدا‌ها در بستر شبکه است.

با پدیدآمدن تکنولوژی ویپ، تغییرات بزرگی در سرویس‌های مدیریت تماس به وجود آمد. همین موضوع باعث شد شرکت‌های زیادی با مشاهده استقبال بی‌نظیر این سامانه از سوی مردم، برای راه‌اندازی سیستم تلفن ویپ وارد عمل شوند؛ بنابراین محصولاتی مانند تلفن‌های ویپ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری پدید آمدند. این مدل از مدیریت ارتباطات تا حدی بر تولید و نظر خریداران تأثیر گذاشت که کمپانی پاناسونیک به طور رسمی تولید سانترال‌های شرکت خود را متوقف کرد.

بنابراین، به زبان ساده می‌گوییم که ویپ، یک روش برای منتقل‌کردن صدا‌ها در بستر شبکه است. این تکنولوژی بر سیستم‌های ارتباطی دیگری نیز قابل‌استفاده بوده، اما شنیدن نام ویپ ناخودآگاه ذهن عموم مردم را به یاد سرویس‌های مدیریت تماس می‌اندازد.

 

انواع سیستم تلفن ویپ

انواع تلفن‌های ویپ

بعد از شناخت کامل مفهوم ویپ لازم است انواع سیستم تلفن VoIP را به‌خوبی بشناسید. در صورت آشنایی با ویژگی‌های هر یک از این تلفن‌ها می‌توانید برای خرید راحت‌تر تصمیم بگیرید. به‌طورکلی انواع تلفن‌های ویپ در ۳ دسته زیر در بازار موجود بوده و قابل‌فروش است.

مرکز تلفن ویپ نرم‌افزاری

استریسک، ایزابل و FreePBX از محبوب‌ترین و پرکاربردترین سامانه‌های فعال مدیریت تماس در ایران هستند. این سرویس‌ها کدباز بوده و به‌راحتی امکان تغییرات لازم و شخصی‌سازی را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها فراهم می‌کند. مرکز تلفن ویپ نرم‌افزاری امکانات زیادی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

نرم‌افزار‌های مرکز تماس ایرانی معمولاً سیستم تلفن VoIP بهتری برای مشتریان ایرانی محسوب می‌شوند. زیرا پشتیبانی بهتر، اختلال کم‌تر و شخصی‌سازی بیش‌تری را ارائه می‌دهند. نرم‌افزار مرکز تماس و مرکز تلفن دو نوع سرویس‌های مدیریتی هستند که برای شرکت‌هایی با حجم تماس بیش‌تر یا ارائه خدمات برون‌سپاری، نرم‌افزار مرکز تماس انتخاب بهتری است.

استریسک، ایزابل و FreePBX از محبوب‌ترین و پرکاربردترین سامانه‌های فعال مدیریت تماس در ایران هستند.

مرکز تلفن ویپ سخت‌افزاری

برقراری تماس‌های ورودی و خروجی، تلفن گویا و ضبط مکالمات احتمالاً از امکاناتی هستند که شما برای یک شرکت ساده کوچک یا متوسط خود می‌خواهید. همان امکاناتی که از طرف یک مرکز سخت‌افزاری ارائه می‌شود. با دریافت خدمات از سوی یک سرویس سخت‌افزاری ویپ نهایتاً بتوانید به چند خط و تلفن‌های محدود متصل شوید.

مرکز تلفن ویپ ابری

اگر شما هم از صاحبان شرکت‌های کوچک هستید که صرفه‌جویی در هزینه‌ها برایتان یک هزینه محسوب می‌شود. بهتر است مرکز تلفن‌های ابری را انتخاب کنید. این سیستم‌ها نیازی به نرم‌افزار یا سخت‌افزار ندارند و راه‌اندازی آن تنها از طریق فضای ابری یا Cloud امکان‌پذیر است. بااین‌وجود دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافی نخواهید داشت. فقط برای عملکرد درست این مدل سامانه‌ها لازم است اینترنت پایداری داشته باشید.

مزایای سیستم‌های تلفنی تحت شبکه چیست

با تغییر شیوه برقراری ارتباط مخاطب، این روز‌ها کسب‌وکارها مجبور هستند گزینه‌های جدید‌تری را انتخاب کنند. سیستم‌ تلفن VoIP دقیقاً تکمیل‌کننده همین ارتباط میان مشتری و کارفرما بوده که باعث می‌شود خرید تلفن‌های سانترال تحت شبکه را جایگزین مدل‌های قدیمی‌تر کنید. با استفاده از سیستم تلفنی ویپ می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

 • امکانات پیشرفته‌ای مانند صف تماس
 • برقراری ارتباط با سرویس مدیریت مشتری
 • کاهش هزینه مکالمه سازمان‌ها
 • رضایتمندی بیش‌تر مشتریان
 • بیش‌ترشدن فروش
 • تلفن گویای هوشمند
 • نظرسنجی به‌صورت تلفنی برای کسب رضایت بیش‌تر مشتریان

یکی از مهم‌ترین مزایای سیستم تلفن VOIP کمک می‌کند از مشتریان خود اطلاعات دقیقی به دست آورید. با کسب اطلاعات از مشتریان خود می‌توانید راحت‌تر خدمات خود را با جلب رضایت تعداد بیش‌تری از مشتریان به فروش برسانید و کسب‌وکار خود را از لحاظ فروش ارتقا دهید.


نحوه دریافت بهترین خدمات و پشتیبانی سیستم تلفن ویپ

برای اینکه بتوانید از بهترین خدمات و پشتیبانی‌های این سیستم بهره‌مند شوید لازم است که نیاز‌های کسب‌وکار خود را به‌خوبی معلوم کنید. به چه دلیل قصد دارید سیستم تلفنی ویپ را بخرید؟ کدام امکانات خدمات VoIP می‌تواند به شما بیش‌تر کمک کند؟

با پاسخ به این سؤالات می‌توانید به‌صورت هدفمند شرکت موردنظر ارائه‌دهنده این سرویس را انتخاب کنید. در این صورت ایده‌های بهتری به ذهنتان می‌رسد و آخرین مرحله عقد قرارداد برای بهره‌مندی از خدمات و پشتیبانی VoIP این نوع سرویس‌ها است. از این طریق شما می‌توانید بفهمید که شرکت مورد نظرتان چه خدماتی را ارائه می‌دهد و پشتیبانی به چه صورت ارائه می‌شود.


تجهیزات لازم برای راه‌اندازی سیستم ویپ

اکنون باتوجه‌به نیازی که برای کسب‌وکار خود تعیین کردید می‌توانید برای انتخاب یک سیستم مناسب کمک بگیرید. تجهیزاتی که برای راه‌اندازی سیستم تلفن VoIP نیاز دارید شامل موارد زیر است:

1) گیت وی ویپ

 • گیت وی FXO برای ارتباطات خطوط شهری با سرور ویپ
 • برقراری ارتباط با خطوط ایوان سرور با گیت وی ایوان
 • گیت وی FXS برای ارتباط تلفن و فکس از نوع آنالوگ
 • ارتباط چند سیم‌کارت با تلفن‌های ویپ از طریق گیت وی GSM

2) تلفن‌های تحت شبکه

 • انواع تلفن‌های کارشناسی، منشی و مدیریتی
 • دو مدل بیسیم و با سیم از لحاظ کارکرد

3) هدست مرکز تماس

قابل‌استفاده در کال سنتر، شرکت‌ها و سازمان‌ها با بیش‌ترین تماس ورودی و خروجی


انتخاب خط تلفن مناسب برای سیستم VoIP

خط تلفن‌های متفاوتی برای این سیستم‌های تلفنی مورداستفاده قرار می‌گیرند. خط تلفن‌های آنالوگ که روی بستر فیبر نوری و یا زوج سیم انتقال پیدا می‌کند. انتقال خط تلفن‌های ایوان که از طریق فیبر روی یا زوج سیم‌ها صورت می‌گیرد. سیپ ترانک‌ها که با بستر اینترنتی یا رادیو از نقطه شروع بعضی شرکت‌ها مانند شاتل، آسیاتک و… انتقال پیدا می‌کنند.

همه این خطوط انواع خط تلفن برای سیستم‌ تلفن VoIP هستند. اما ماهیت دیجیتالی و سازگاری بیش‌تر پروتکل‌های مورداستفاده در سیپ ترانک‌ها باعث می‌شود گزینه بهتری برای خطوط تلفن ویپ باشند؛ بنابراین انتخاب بهترین خط تلفن کاملاً متناسب با نیاز شرکت یا سازمان شما است.

برای مثال چه مواردی در انتخاب خط تلفن مؤثر است؟ برای کسب‌وکارهایی که تماس‌های زیادی دارند، خطوط آنالوگ گزینه خوبی نیست. برای دفتر کار‌های اجاره‌ای و مجموعه‌هایی که تماس‌های زیادی ندارند نیز استفاده از خط تلفنی سیپ ترانک را پیشنهاد می‌کنیم. همچنین راه‌اندازی مرکز تلفن تحت شبکه بر خطوط ایوان برای کسب‌وکارهایی که به دنبال خطوط پایدار‌تر هستند، بهتر است.

 

پیش‌نیاز راه اندازی سیستم تلفن تحت شبکه و استفاده از خطوط تلفن ثابت اینترنتی شبکه داخلی و اینترنت پایدار است. پیش از هرگونه اقدام می‌توانید با کارشناسان راویستک درباره خدمات شبکه مشاوره رایگان بگیرید.


تلفن ویپ، بهترین راهکار ارتباطات در عصر اینترنت

تکنولوژی جدید ویپ رقیب سرسختی برای شرکت‌های ارائه‌دهنده تجهیزات تلفنی آنالوگ محسوب می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم قصد دارید یکی از برترین کسب‌وکارهای حوزه خود باشید بهتر است سانترال VoIP را برای برقراری ارتباط با مشتریان انتخاب کنید. پس با راه‌اندازی این تکنولوژی جدید، موفقیت و فروش بیش‌تر خود را حتمی کنید.

همه آنچه که قبل از راه‌اندازی سیستم تلفن VoIP نیاز دارید در اولین مرحله، نوشتن نیاز‌های کسب‌وکارتان است. اینکه چرا قصد دارید از این تکنولوژی استفاده کنید و چه امکاناتی می‌خواهید کمک می‌کند راهنمای خوبی برای پیداکردن بهترین شرکت و خدمات ویپ در دست داشته باشید. پس با استفاده از سیستم تلفنی ویپ هزینه‌هایتان را کاهش داده و فروش و رضایت مشتریان زیادی را به دست آورید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *