مزایای خط تلفن اینترنتی

10 مزایای خط تلفن اینترنتی چیست؟

احتمالا به یاد دارید که تا همین چند سال پیش زمانی که بسیاری از افراد برای دریافت خطوط تلفن آنالوگ به مخابرات مراجعه می‌کردند، با پاسخی مشابه برمی‌گشتند: «ظرفیت خالی وجود ندارد» این وضعیت با افزایش مراکز تجاری و مسکونی، برج‌سازی‌ و شهرک‌سازی‌ها‌، و نیاز شرکت‌ها به تعدد خطوط تشدید شده و تعداد بیشتری از متقاضیان را ناامید کرد. ولی خبر خوب این است که  با رشد تکنولوژی و افزایش محدوده پوشش اینترنت، امروزه مزایای خط تلفن اینترنتی تقریبا هیچ متقاضی خط تلفن را بی‌بهره نمی‌گذارد. این خطوط نه تنها جایگزینی برای خطوط سنتی سابق هستند بلکه سودمندی‌هایی مثل امکان جابه‌جایی آسان، عدم محدودیت در تعداد خطوط دریافتی، امکان انتخاب شماره تلفن و… را نیز دارند و در کنار سیستم تلفن VoIP بهترین خروجی را دارد. در این مطلب بیشتر به مزیت‌های این خط تلفن ثابت می‌پردازیم.

خط تلفن اینترنتی چیست؟

خط تلفن ایترنتی نوعی خط تلفن با شماره ثابت است که برای نصب و راه‌اندازی نیازی به سیم کشی مخابرات و اتصالات فیزیکی ندارد. این نوع خطوط جایگزینی مقرون‌به‌صرفه و در دسترس برای خطوط آنالوگ هستند که با سیم به مخابرات اتصال داشتند.

خطوط  تلفن اینترنتی جایگزین مناسبی برای تلفن ثابت آنالوگ می‌باشند، چون هم این خطوط تماس دوطرفه یعنی ورودی و خروجی دارند و هم با پیش شماره هر استانی قابل ارائه می باشند. مالکیت دائمی خط تلفن اینترنتی برای خریدار است و با تهیه آن مالک حقوقی و قانونی آن خواهید بود. خطوط تلفن اینترنتی با اسامی مختلف شناخته می‌شوند. سیپ ترانک، سیپ فون، سیپ لاین، ویپ لاین و… اسامی خطوطی هستند که همگی از مزایای خط تلفن اینترنتی برخوردارند. با دانستن مزایای خط تلفن ویپ که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم، راحت‌تر می‌توان در مورد خرید آن تصمیم بگیرید.

مزایای خط تلفن اینترنتی

مزایای خط تلفن اینترنتی

حالا که متوجه شدیم خط تلفن اینترنتی چیست، خوب است با سودمندی‌های آن نیز آشنا شویم. پیش‌بینی می‌شود که این خطوط به‌سرعت جایگزین کل شبکه‌های مخابراتی کنونی شوند. دلایل اصلی این جایگزینی هم برتری‌هایی است که خطوط اینترنتی نسبت به سنتی دارند. در زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

1) دوست با محیط زیست

زیر‌ساخت خطوط تلفن شهری در واقع گنجینه‌های مس هستند که به صورت بی‌رویه استخراج می‌شوند و این منبع ارزشمند را صرف می‌کنند. از مزایای خط تلفن اینترنتی، امکانی است که برای نگه‌داشت این منابع به وجود می‌آید و این خود کمکی بزرگ به محیط زیست محسوب می‌شود.

2) امکان جابجایی

خط تلفن اینترنتی بر روی بستر اینترنت ارائه می‌شود و وابستگی به محل شرکت ندارد، بنابراین بر خلاف خطوط آنالوگ، در زمان جابجایی پایداری این خطوط را از دست نمی‌دهید و می‌توانید به سادگی این خطوط را انتقال دهید. به این ترتیب، در زمان نقل‌مکان بدون اینکه مخاطبان متوجه شوند، می‌توانید تماس‌های ورودی خود را پاسخ دهید و تماس خروجی برقرار کنید و حتی یک تماس از‌دست رفته نداشته باشید. اگر از خدمات ویپ استفاده کتید؛ این خط تلفن می‌تواند بیشتری سودمندی را برای‌تان داشته باشد.

در واقع در ماهیت خطوط تلفن آنالوگ، امکان استفاده از خطوط منوط به طول مسیر سیم مسی مخابراتی است، در صورتیکه در خطوط اینترنتی هر کجا دسترسی به اینترنت وجود داشته باشد، دسترسی به خط تلفن نیز امکان‌پذیر خواهد بود.

3) نیاز کمتر به سخت‌افزار

از مزایای خط تلفن اینترنتی می‌توان به کاهش هزینه خرید سخت‌افزار اشاره کرد. با تهیه این خطوط نیاز به استفاده از دستگاه‌های مبدل یا اصطلاحا گیتوی‌ها از بین می‌رود که خود صرفه بزرگی در هزینه‌ها به شمار می‌رود. در اینصورت علاوه بر اینکه در هزینه‌ی برق مصرفی و راه‌اندازی سیستم صرفه‌جویی می‌شود، می‌توان از بار نگهداری و پشتیبانی سیستم نیز کاست.

4) سرعت فعالسازی بالا‌تر

در واگذاری خطوط اینترنتی دیگر خبری از زمان طولانی انتظار نیست. در مورد خطوط آنالوگ و E1، برای دریافت زمانی نیاز بود که گاه حتی به چند ماه می‌رسید، ولی در مورد خطوط اینترنتی، واگذاری و فعالسازی به سرعت انجام گرفته و در دسترس و قابل استفاده است.

5) پوشش‌دهی بالاتر

یکی از مزایای خط تلفن ویپ پوشش بالا با توجه به ساختار آن است. مناطق روستایی، مناطق حومه‌ای، شهرک‌های صنعتی، برج‌های نوپا و مناطق بسیاری هستنند که مخابرات در آن‌ها  سرویس‌دهی ندارد. از آنجایی که خط تلفن اینترنتی روی بستر اینترنت واگذار می‌شود، کافیست در این مناطق دسترسی به سرویس اینترنت وجود داشته باشد. در این صورت خطوط به راحتی روی این بستر به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.

6) عدم محدودیت تعداد خطوط

واگذاری خطوط تلفن آنالوگ منوط به داشتن پورت خالی در سوییچ‌های مخابراتی بود، و به این ترتیب در بسیاری موارد به دلیل نداشتن زیرساخت مسی و نداشتن پورت خالی امکان تخصیص خطوط وجود نداشت. با افزایش برج سازی و شهرک سازی این شرایط پیچیده‌تر هم شد. حال آن که ممکن است شما به‌عنوان یک کسب‌و‌کار نیاز به چندین خط تلفن داشته باشید، که مزایای خط تلفن اینترنتی این چالش را از بین برده و در تخصیص خطوط دست و دل باز است.

7) امکان انتخاب شماره

کد ابتدای شماره‌ها با توجه به شرکت ارائه‌دهنده خدمات متفاوت است، ولی سرشماره پس از آن بسته به سلیقه متقاضی قابل واگذاری است. این شماره ها در صورت وجود، با توجه به رند بودن آنها در قیمت‌های مختلف ارائه می‌شوند.

8) قیمت پایین

پایین بودن تعرفه ی مکالمات نسبت به خطوط تلفن آنالوگ، یکی از مهم‌ترین مزایای خط تلفن ویپ است که مصرف‌کنندگان را جذب می‌کند. در واقع برای ا استفاده از خط تلفن ثابت اینترنتی، یک بار برای خرید این سرویس هزینه می‌کنید. با استفاده از تعرفه‌های پایین تماس در این نوع خط‌وط، شاهد کاهش هزینه‌های کسب‌وکارتان خواهید بود.

9) کیفیت صدای بالا

یکی از مشکلاتی که در مورد خطوط تلفن آنالوگ وجود دارد، کیفیت پایین صدای مکالمه است. در این گونه از خطوط در صورت افزایش طول مسیر، نویز نیز افزایش می‌یابد و کیفیت صدا پایین‌تر می‌آید. از مزایای خط تلفن اینترنتی می‌توان به کیفیت بالای صدا اشاره کرد. شفافیت صدای این مکالمات برای نخستین بار مصرف‌کننده را متوجه خود خواهد کرد.

10) امکان فعالسازی بر روی دستگاه‌های هوشمند

خطوط تلفن اینترنتی قابلیت استفاده به صورت نسخه دسکتاپ و موبایل و تب‌لت و… دارند. به عنوان جایگزین تلفن های فیزیکی، در این حالت خطوط تلفن می‌توانند کاملا سیار باشند و به کاربران این امکان داده شود تا در هر مکان فیزیکی که هستند به تلفن‌های خود پاسخ داده و تماس های ورودی و خروجی برقرار کنند.

مزایای خط تلفن اینترنتی

جمع‌بندی

خرید این خطوط می‌تواند در مجموعه ها علاوه بر کاهش هزینه های کابل کشی سیم های تلفن مخابرات و مزایای زیادی که برای آنها برشمردیم، امکاناتی کاربردی در اختیار مشترکین قرار دهد. با ترکیب این خطوط تلفن با سیستم تلفن تحت شبکه می‌توان امکانات بیشتری همچون ضبط مکالمه، گزارش‌های پیشرفته، مانیتورینگ تماس‌ها و قابلیت‌های بسیار دیگر را افزود.

این سرویس به‌ویژه برای کسب‌وکارها و استارتاپ‌هایی که نیروی دورکار دارند بسیار سودمند است و به این ترتیب می‌توانند به آن‌ها داخلی تخصیص داده و دسترسی آن را بر روی دستگاه‌های هوشمند واگذار کنند. همچنین سازمان‌هایی که شعب مختلفی دارند، می‌توانند از یک سرشماره ثابت برای تمام شعب خود استفاده کنند و از مزایای خط تلفن اینترنتی نهایت بهره را ببرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *