تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات پسیو شبکه + انواع تجهیزات

ازآنجاکه امروزه اغلب کسب‌و‌کار‌ها و افراد به فناوری وابسته هستند، شناخت تجهیزات پسیو شبکه و تجهیزات اکتیو شبکه ضرورت دارد. این تجهیزات زیر‌ساخت شبکه را تشکیل می‌دهند و به‌عنوان بخش حیاتی هر کسب‌و‌کار و سازمانی قرار می‌گیرد.

تجهیزات اکتیو شبکه و پسیو شبکه یک راه‌حل کلیدی برای ساخت شبکه‌های مدرن و بهینه‌سازی آن‌ها هستند. استفاده از این تجهیزات به کنترل کامل شبکه کمک می‌کند. تجهیزات پسیو شبکه با استفاده از کابل‌های با‌کیفیت برای انتقال داده‌ها، کانکتور‌‌های مناسب و اتصالات قوی بین دستگاه‌ها به کیفیت کلی شبکه کمک می‌کند. از طرفی تجهیزات اکتیو شبکه با مدیریت هوشمندانه ترافیک و تشخصی درست مشکلات شبکه به داشتن یک شبکه مطلوب کمک می‌کند.

درنهایت استفاده تجهیزات پسیو شبکه و اکتیو شبکه به داشتن یک شبکه کاملاً بهینه کمک می‌کند و ارتباطات قوی و پایدار را تضمین می‌کند. راویستک در این مقاله با بیان انواع این تجهیزات به یک شناخت درست و راهنمایی مناسب می‌رسد.

تجهیزات پسیو شبکه چیست؟

تجهیزات پسیو شبکه چیست

تجهیزاتی است که از هیچ جز فعالی مثل تقویت‌کننده‌ها یا تکرار‌کننده‌ها برای انتقال داده‌ بین دستگاه‌ها استفاده نمی‌کند ولی در عوض برای انتقال سیگنال‌های داده از یک دستگاه به دستگاه دیگر از ویژگی‌های ذاتی مثل مقاومت، ظرفیت خازنی و القایی استفاده می‎‌کند.

درواقع تجهیزات پسیو شبکه تجهیزاتی هستند که برای انتقال داده‌ها در شبکه استفاده می‌شوند و به سیگنال الکترونیکی برای عملکرد خود نیاز ندارند. آن‌ها به نسبت تجهیزات اکتیو شبکه نگهداری آسان‌تری دارند و به‌عنوان زیرساخت برای آن‌ عمل می‌کنند. اگر بدانید خدمات شبکه چیست متوجه خواهید شد که این تجهیزات اعضای حیاتی شبکه هستند.

در ادامه انواع تجهیزات پسیو شبکه عبارت‌اند از:

کابل‌ها

کابل به‌عنوان یکی از تجهیزات پسیو شبکه فقط برای انتقال داده استفاده می‌شوند ولی داده‌ها را نمی‌توانند تحلیل کنند. آن‌ها بین دستگاه‌های شبکه ارتباط فیزیکی برقرار می‌کنند و داده‌ها را از یک دستگاه به دستگاه دیگر منتقل می‌کنند.

کابل‌ها در پسیو شبکه باید استاندارد‌های لازم برای سرعت و کیفیت انتقال داده‌ها را داشته باشند. آن‌ها برای جلوگیری از نفوذ و حملات از سامانه‌های پیشگیری و تشخیص نفوذ کمک می‌گیرند.

پچ کورد

پچ کورد یک نوع کابل شبکه است که برای اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر در یک شبکه استفاده می‌شود. کابل Patch Cord یکی از تجهیزات پسیو شبکه دو پورت شبکه را به هم وصل می‌کند که اغلب این پچ کورد‌ها از جنس کابل شبکه مسی یا فیبر نوری هستند.

اتصالات این کابل‌ها سریع و آسان انجام می‌شود و هزینه‌های کابل‌کشی را کاهش می‌دهد.

داکت/ترانک

داکت به‌عنوان یکی از تجهیزات پسیو شبکه دارای یک محفظه باریک و بلند است و از کابل‌های شبکه محافظت و سازمان‌دهی می‌کند. داکت‌ها اغلب از فلز یا پلاستیک ساخته می‌شوند و اندازه‌های مختلفی دارند.

ترانک در پسیو شبکه برای محافظت و سازمان‌دهی کابل‌های شبکه یک محفظه ضخیم دارد. جنس آن معمولاً از پلاستیک است و اندازه‌ها مختلفی دارد. ترانک هم به‌صورت روکار و هم توکار نصب می‌شوند.

سوکت‌های دیواری

از سوکت‌ها دیواری برای اتصال دستگاه‌ها به شبکه استفاده می‌شود و به دو سر کابل متصل می‌شوند و نقطه اتصال بین کابل شبکه و دستگاه‌های شبکه محسوب می‌شوند. سوکت‌های دیواری به‌عنوان یکی از تجهیزات پسیو شبکه وظیفه برقراری ارتباط فیزیکی و انتقال داده‌ها را بر عهده دارد.

 کیستون شبکه چیست؟

کیستون شبکه چیست

کیستون شبکه یک قطعه کوچک فلزی یا پلاستیکی هستند که در دیوار یا سقف نصب می‌شوند و کمک می‌کند تا کابل شبکه به تجهیزات شبکه وصل شود. کیستون شبکه به‌عنوان یکی از پرمصرف‌ترین تجهیزات پسیو شبکه از دو قسمت تشکیل‌شده است. قاب کیستون قسمت بیرونی آن است که به دیوار یا سقف نصب می‌شود و قسمت کانکتور کیستون قسمت داخلی آن است که کابل شبکه به آن وصل می‌شود.

مزایای کیستون شبکه عبارت‌اند از:

 • سهولت نصب
 • تغییرپذیری
 • امکان مدیریت کابل‌ها

پچ پنل

پچ پنل یکی از تجهیزات پسیو شبکه کابل‌های شبکه را وصل و سازمان‌دهی می‌کند. این پنل به‌صورت یک صفحه فلزی با چندین پورت که کابل‌های شبکه به آن‌ها وصل می‌شوند.

نقش پچ پنل واسطه شدن بین کابل‌ها و دستگاه‌ها است و به‌راحتی از طریق آن می‌توان اتصال به کابل‌ها را قطع ای وصل کرد. پچ پنل‌ها در خدمات شبکه استفاده می‌شوند و علاوه بر اینکه یک مبدل است در برابر نوسانات برق به عنوان محافظ عمل می‌کند.

پچ پنل‌ها به دو نوع تقسیم می شوند:

 • پچ پنل مسی: این نوع پچ پنل برای کابل‌های شبکه مسی استفاده می‌شود.
 • پچ پنل فیبر نوری: این نوع پچ پنل برای کابل‌های شبکه فیبر نوری استفاده می‌شود.

پچ پنل‌ها مزایای زیادی دارند، از جمله:

 • مرتب سازی و سازماندهی کابل‌های شبکه
 • تسهیل عیب یابی شبکه
 • امکان توسعه شبکه
 • افزایش زیبایی و ایمنی شبکه

پچ پنل

نحوه نصب پچ پنل

پچ پنل‌ها اغلب در ر نصب می‌شوند. برای نصب آن، بعد از قرار دادن پچ پنل در جای مناسب، پچ پنل را در آن قرار دهید و با پیچ آن را محکم ببندید.

بعد از نصب، بایستی کابل‌های شبکه را به آن متصل کنید. ابتدا کابل‌ها را از تجهیزات انتهایی شبکه جدا کنید و سپس آن‌ها را به پورت‌های پچ پنل متصل کنید.

رک

رک در تجهیزات پسیو شبکه یک محفظه یا قفسه است که تجهیزات شبکه درون آن قرار می‌گیرد و به سازمان‌دهی و محافظت تجهیزات شبکه کمک می‌کند. این محفظه اغلب از جنس فلز است و چندین قفسه دارد تا تجهیزات روی آن‌ها قرار می‌گیرد. رک‌ها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند که بر اساس نیاز شبکه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

رک‌ها مزایای زیادی دارند، از جمله:

 • نظم و سازماندهی تجهیزات شبکه: رک‌ها به نظم و سازماندهی تجهیزات شبکه کمک می کنند. با استفاده از رک، می‌توان تجهیزات شبکه را به طور مرتب و ایمن در یک مکان قرار داد.
 • سهولت دسترسی به تجهیزات شبکه: رک‌ها دسترسی به تجهیزات شبکه را آسان می‌کنند. با استفاده از رک، می‌توان به راحتی به تجهیزات شبکه دسترسی داشت و آن‌ها را تعمیر و نگهداری کرد.
 • امنیت تجهیزات شبکه: رک‌ها به امنیت تجهیزات شبکه کمک می‌کنند. با استفاده از رک، می‌توان تجهیزات شبکه را از آسیب‌های فیزیکی و سرقت محافظت کرد.

فیس پلیت (Face Plate)

یک صفحه توکار یا روکار است که در دیوار یا سقف نصب می‌شود و کیستون شبکه روی آن قرار می‌گیرد. این نوع از تجهیزات پسیو شبکه به اتصال کابل شبکه به تجهیزات شبکه کمک می‌کند.

فیس پلیت‌ها بر اساس عواملی مثل نوع کیستون، اندازه و جنس آن دسته‌بندی می‌شوند و برای اتصال کابل شبکه به کامپیوتر، سرور، تلفن و… کمک می‌کند.

انواع فیس پلیت

فیس پلیت‌ها به دو نوع تقسیم می‌شوند:

 • فیس پلیت ساده: این نوع فیس پلیت‌ها دارای یک صفحه فلزی ساده هستند که پورت‌های پچ پنل را می‌پوشاند.
 • فیس پلیت هوشمند: این نوع فیس پلیت‌ها دارای ویژگی‌هایی مانند چراغ LED، نشانگر وضعیت و پورت‌های اضافی هستند.

PDU

PDU

PDU یا Power Distribution Unit جهت توزیع برق به تجهیزات شبکه کاربرد دارد. PDU به‌عنوان یکی از تجهیزات پسیو شبکه به رک و فیس پلیت متصل می‌شود و به‌وسیله کابل برق به منبع تغذیه وصل می‌شود.

PDU برق را به‌صورت مستقیم یا از طریق سوئیچ‌ها توزیع می‌کند و توانایی مدیریت برق را در شبکه دارد.

مزایای PDU ها عبارت‌اند از:

 • توزیع برق بهینه: آن‌ها برق را به طور یکنواخت بین تجهیزات شبکه توزیع می‌کنند. این امر به جلوگیری از آسیب به تجهیزات شبکه در اثر نوسانات برق کمک می‌کند.
 • امکان مدیریت مصرف برق:PDU‌ها مصرف برق تجهیزات شبکه را مدیریت می‌کنند. این امر موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های برق می‌شود.
 • امکان نظارت بر مصرف برق: PDU‌ها بر مصرق برق تجهیزات شبکه نظارت می‌کنند که این امر منجر به شناسایی مشکلات احتمالی در مصرف برق می‌شود.

معرفی iPDU اچ پی

iPDU اچ پی یک نوع منبع تغذیه توزیع‌شده است که می‌تواند از راه دور کنترل و مانتورینگ کند. این تجهیزات پسیو شبکه اغلب در رک‌ها وصل می‌شوند و این امکان را می‌دهد که از تجهیزات شبکه بتوان به‌صورت ایمن و کارآمد تغذیه کرد.

کاربردهای iPDU اچ پی در پسیو شبکه:

 • توزیع برق به سرورها و سایر تجهیزات شبکه
 • نظارت بر مصرف برق تجهیزات شبکه
 • کنترل برق تجهیزات شبکه
 • ارسال هشدارهای عملکرد در صورت بروز مشکلات

تفاوت تجهیزات اکتیو و پسیو

تفاوت تجهیزات اکتیو و پسیو

تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه هر دو برای انتقال داده‌ها در شبکه استفاده می‌شوند، اما تفاوت‌های اساسی بین آن‌ها وجود دارد. در مقاله تفاوت پسیو و اکتیو شبکه به طور کامل به این موضوع پرداخته شده است . با این وجود در ادامه به بررسی تفاوت این تجهیزات می‌پردازیم.

 

تجهیزات اکتیو شبکه تجهیزات پسیو شبکه ویژگی
بله خیر نیاز به برق
گران‌تر ارزان‌تر هزینه
دشوار‌تر آسان‌تر نگهداری
می‌توانند نمی‌توانند پردازش داده
می‌توانند نمی‌توانند مدیریت ترافیک شبکه

 

 

کلام پایانی

شبکه‌ها بخش مهمی از جامعه مدرن هستند که به ما امکان می‌دهند به روش‌های غیرقابل‌تصوری با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و ارتباط برقرار کنیم. با درک انواع مختلف شبکه‌ها، ازجمله شبکه‌های پسیو و اکتیو و فناوری‌های مربوط به آن‌ها می‌توان پی برد که نحوه ارتباط بشر در حال تغییر است. بااین‌حال استفاده درست از تجهیزات پسیو شبکه و تجهیزات اکتیو شبکه و  سرعت و کارآمدی آن‌ها را می‌توان افزایش داد و ارتباطات را مدیریت کرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *